Při léčbě závislostí je individuální terapie nezbytnou součástí odvykání. Adiktologové, kteří Adiquit vyvíjeli, vycházeli z klinických studií a především z mnohaletých zkušeností práce s pacienty. Nesetkáte se se žádnými laickými radami, domněnkami nebo dokonce šarlatánstvím. Procesem odvykání vás bude provázet virtuální adiktolog Adam, který si osvojil odbornost svých tvůrců a dokáže tak pomáhat jako skutečný terapeut.
Je alarmující, že v důsledku aktivního kouření umírá každoročně 16 tisíc lidí a následkem pasivního kouření 2 až 3 tisíce lidí. To jsou obrovská čísla, které tvůrce Adiquitu přimělo vyvinout aplikaci, se kterou je odborná pomoc při odvykání mnohem dostupnější.
“Neexistuje univerzální postup léčby závislostí. Každý krok musí reflektovat potřeby a aktuální stav klienta. Vzal jsem všechny svoje zkušenosti v rámci psychoterapeutických přístupů a ze své akademické činnosti se zaměřením na vzdělávání v oblasti prevence a léčby závislosti a vložil je do Adama. Věřím, že se díky aplikaci, kterou může mít každý v mobilu, stane proces odvykání, ve srovnání s tradiční ambulantní léčbou, dostupnější pro větší počet lidí,” říká Roman Gabrhelík, psycholog a adiktolog.
Člověk, který se snaží skoncovat s kouřením svépomocí, může bez odborného vedení ztrácet nadhled. Mnohé věci přehlíží, popírá negativní důsledky svého chování, neví, co dělá špatně a co má dělat správně. Ale to je naprosto normální a lidské, takhle náš mozek reaguje, když mu bereme něco, na čem je závislý.
“Mnoho kuřáků dělá chybu v tom, že přestane ze dne na den v momentě, kdy na to nejsou připraveni, proto je naše terapie rozložena na fázi přípravnou a odvykací. Rozhodnout se náhle je v pořádku a jde o velmi důležitý krok. Příprava na první den bez cigarety je ale ještě o něco důležitější,” prozrazuje adiktolog Adam Kulhánek.
Když jste připraveni, typické kuřácké situace vás nepřekvapí a budete vědět, jak se zachovat, když se dostaví abstinenční příznaky. Budete vědět, proč některé odvykající kuřáky trápí nárůst váhy a jak s kolísáním hmotnosti pracovat, dostane se vám každodenní podpory, a to zejména v momentě, kdy je vaše vůle oslabena, a budete zvládat rizikové situace a spouštěče.
“Virtuální Adam, jakožto zástupce celého našeho týmu, vám bude klást otázky, jestli jste měli během dne chuť na cigaretu, jestli se vám podařilo ji překonat a jak jste se při tom cítili. Každodenní rozhovor tedy nahrazuje práci terapeuta s pacientem. Použité metody vychází z reálné terapeutické praxe a aplikace kuřáky motivuje, aby si cigaretu nezapálili. Uživatelům chodí notifikace,” dodává docent Daniel Novák, třetí z autorů projektu.
Nikotinové náplasti, žvýkačky a další přípravky proti kouření jsou skvělou pomůckou k odvykání. Řeší však pouze fyzickou závislost. Když ale máte kouření cigarety spojené s nějaký každodenním rituálem (ráno ke kávě, cestou do práce, po obědě, večer k vínu), je třeba se zaměřit i na tyto mentální spouštěče. Adiquit, jako účinná terapeutická metoda, dokáže identifikovat kuřáka podle stupně závislosti a míry motivace a poskytne mu podporu v klíčových dvou měsících, které jsou v rámci odvykání nejnáročnější.
Kdo za Adiquit stojí
Roman Gabrhelík
psycholog a adiktolog, akademik se zaměřením na vzdělávání v oblasti prevence a léčby závislostí
Adam Kulhánek
adiktolog, viceprezident České koalice proti tabáku, člen představenstva Národní linky pro odvykání kouření
Daniel Novák
docent se zaměřením na oblast zdravotnických technologií a analýzy dat