Pokud zjistíte, že jste těhotná, to nejlepší, co pro sebe i své dítě můžete udělat, je pokusit se co nejdříve s kouřením přestat. Podívali jsme se na některé mýty, které se kouření v těhotenství týkají.
Mýtus 1: Jsem těhotná a kouřím, takže už nemá smysl přestávat
Skončit s cigaretami má smysl v jakékoliv fázi těhotenství a je dobré pro matku i její nenarozené dítě. I po pouhém jednom dni bez kouření má dítě více kyslíku a plíce se mohou správně vyvíjet. Během kouření vystavujete sebe i dítě mnoha rizikům, jako je předčasný porod či nízká porodní váha. Vyšší je i riziko nesprávného vývoje plodu a riziko potratu.
Mýtus 2: Když přestanu kouřit, mé dítě to vystresuje
Když přestanete kouřit, je to jedna z nejlepších věcí, které můžete pro zdraví vás obou udělat. Teď, i po narození. S nekouřením současně snižujete riziko syndromu náhlého úmrtí.
Mýtus 3: Když budu kouřit méně nebo přejdu na elektronické cigarety, budu během těhotenství v pořádku
Neexistuje bezpečná forma kouření. Každé vdechnutí cigarety uvolňuje toxické látky, které se dostanou k dítěti a ovlivní vaše zdraví. Ani elektronické cigarety nejsou bez rizika, neboť obsahují nikotin, který je pro vývoj dítěte škodlivý.
Mýtus 4: Díky kouření se cítím uvolněně, což působí příznivě i na mé dítě
Kouření skutečně může způsobit, že se budete krátkodobě cítit klidnější, ale ve vašem těle způsobí více škody než užitku. Pocit uvolnění je pouze dočasný a pokud opakovaně pociťujete stres, pak je lepší začít hledat jeho spouštěče a pracovat na tom, aby se nevracel. Potlačení stresu cigaretou není řešení. Při kouření se uvolňují stresové hormony, což způsobuje zrychlení srdeční frekvence a zvýšení krevního tlaku. Kouření také zvyšuje množství oxidu uhelnatého ve vašem krevním řečišti, což znamená, že k vašemu dítěti se dostává mnohem méně kyslíku.
Mýtus 5: Mít dítě s nízkou porodní hmotností je v pořádku
Neonatologie v České republice je na tak vysoké úrovni, že se lékaři a sestry dokáží postarat o velmi malinké předčasně narozené děti. Pokud ale budoucí matka může pro své nenarozené dítě a jeho zdraví udělat něco sama, pak je to právě ukončení kouření. Děti s optimální porodní hmotností jsou totiž méně náchylné k vážným zdravotním problémům. Problémy s nízkou porodní hmotností se mohou projevit nejen v prvních měsících života, ale mohou ovlivnit zdraví dítěte v průběhu dětství, dospívání a v dospělosti.
Mýtus 6: Jediný způsob, jak přestat, je ze dne na den
Existují i jiné způsoby, jak přestat, než je radikální ukončení ze dne na den a bez jakékoliv přípravy nebo poradenství. Praktickou a nápomocnou metodou může být i aplikace Adiquit, která pomůže překonat akutní stres bez cigarety, abstinenční příznaky a chuť na cigaretu během odvykání. A to bez léků, které jsou během těhotenství vyloučené. Aplikací provází vlídný virtuální adiktolog Adam a v prvních dnech ji můžete vyzkoušet zdarma – Adiquit ke stažení.
Mýtus 7: Kouřím, takže bych své dítě neměla kojit
Lékařské studie potvrzují, že maminky by kvůli zdraví svých dětí kouřit neměly. Pokud se však rozhodnou s kouřením neskončit, své dítě by i tak měly kojit. Mateřské mléko je nejlepší způsob výživy kojence a poskytuje dítěti látky, které potřebuje pro zdravý růst a vývoj. Snažte se v okolí dítěte vytvořit nekuřácké prostředí, abyste ho ochránili před účinky pasivního kouření.