„Kouřila jsem dlouhé roky a docela dost. Ano, byly důvody, proč přestat. Věděla jsem, jak kouření škodí zdraví, i to, že právě proto se o mě manžel bojí. Ale pořád ještě nebyl ten správný čas cigaretu nadobro odložit. Prostě jsem si nevěřila, že to dokážu,“ popisuje svoje zkušenosti paní Radka, které v odvykání pomohla aplikace Adiquit.
Jednoho dne v půlce prosince jsem hledala cosi nesouvisejícího na stránkách pojišťovny AXA. Všimla jsem si zelené ikonky Adiquit – aplikace na odvykání kouření a klikla jsem na ni. Důvodem byla jen zvědavost, co že to AXA zase vymyslela za nový dobrý počin. Na první pohled aplikace vypadala dobře. Recenze byly pozitivní a zapůsobilo na mě i to, jaké vědecké kapacity a roky zkušeností z praxe za tím stojí. Druhým a stěžejním důvodem, proč jsem si aplikaci stáhla, bylo to, že prvních 10 dní během přípravné fáze se může bez omezení kouřit. Mohla jsem si tedy normálně kouřit a zároveň uspokojit svou zvědavost a vyzkoušet, o čem to je.
Ještě když jsem si stahovala aplikaci Adiquit do mobilu, jsem nebyla přesvědčená, že přestanu kouřit. To tedy vůbec. Ale opravdu mě to bavilo. První den se mi na prvním terapeutickém sezení představil můj virtuální terapeut, kouč Adam. Každý další den během přípravné desetidenní fáze bylo nové sezení s novým tématem a byla to pecka. Forma pokládání otázek a vytváření vlastních odpovědí je dobrá, protože co si člověk vymyslí a řekne sám, to mu funguje. To je ta jeho pravda. Adam mi pokládal různé otázky a já tušila, jaký je jeho záměr. Myslím, že chtěl, abych si sama našla opravdové důvody, proč nekouřit, jak se motivovat, jaké jsou moje pocity při kouření, jaké jsou situace, které mě nutí si zapálit… A já jsem si na to během sezení opravdu přišla. Zpočátku mi dalo práci něco vymyslet, protože jsem přece přestat kouřit nechtěla, bylo to jen na zkoušku. Ale napsala jsem si důvody, proč nekouřit. Bylo to primárně pro manžela, taky pro svoje zdraví. Začala jsem se motivovat i tím, že se mi bude lépe dýchat, a ušetřenými penězi.
Začalo mě to bavit čím dál víc a víc. Adam mě naváděl, ať zkusím odložit cigaretu nanečisto. Ať vymýšlím a zkouším strategie, jak překonat chuť na cigaretu a jak oddálit zapálení si. Pár dní před Silvestrem jsem kouření omezila natolik, že jsem byla na čtyřech cigaretách denně. A to už jsem věděla, že když chci, tak můžu potlačit chuť na cigaretu, a měla jsem vyzkoušené strategie, které mi fungovaly. Toto byl můj hodně velký a důležitý „aha efekt“, protože jsem si uvědomila, že bych byla schopná přestat kouřit úplně. Manžel mě v tom podporoval, já jsem se hecovala stylem, že kdo umí čtyři, umí i tři… Takhle jsem se k tomu dopracovávala a těsně před Silvestrem jsem byla rozhodnutá, že do toho jdu a že přestanu kouřit úplně. Začala jsem si věřit, že to zvládnu. Ta přípravná fáze mi dodala vědomí, že přestat kouřit mi stojí za to, i odvahu a sebedůvěru, že to je reálně možné, že to dám.
Důležitý byl moment, kdy mě hlava pustila do toho, že odvykání dokážu zvládnout. Až v té chvíli jsem se rozhodla, že do toho jdu naplno. Trochu jsem si počkala, aby mi den D, první den bez cigarety, vyšel na 1. 1. První měsíc bez cigaret jsem bojovala s abstinenčními příznaky a velkými emocemi. V téhle fázi mi aplikace pomáhala, ale těch prvních 10 dní přípravy bylo důležitějších. Aplikace Adiquit má v odvykací fázi mimo jiné funkci „SOS tlačítko“. Taková rychlá pomoc, nápady, co dělat, když člověka přepadne chuť na cigaretu. Já už jsem to ale měla z přípravy natrénované. Měla jsem ty strategie napsané, např. půjdu se proběhnout nebo budu jinak fyzicky aktivní, něco sním nebo půjdu zavolat manželovi. Fungovalo to, chuť na cigaretu vždycky přešla. Jako klíčové vnímám to, že díky aplikaci jsem věděla, co dělat a jak chuť na cigaretu překonat. V této fázi aplikace mě nejvíc bavilo, že se můžu každý den pochválit, že jsem si ten den nezapálila. Každý večer mi Adam napsal krátkou zprávu s otázkou, jestli jsem to vydržela. A já jsem mohla odpovědět, že ano. Už jen odeslat tu zprávu bylo nesmírné zadostiučinění.
Prvních 10 dní jsem si psala deníček, abych měla zdokumentováno, jak to bylo těžké. A abych si to mohla připomenout ve chvíli, kdy bych se náhodou chtěla vrátit k cigaretám. Prožila jsem si s tím velké emoce. I deprese. Kromě mého kouče Adama, jeho podpory a důvěry ve mě mi pomáhal sport, běhání doma na běžeckém páse. Ty přirozené endorfiny z pohybu pomohly proti depresím. I tyto rady měl Adam v zásobě a já to vyzkoušela sama na sobě. A ještě jedna věc: jedna z mých strategií proti chuti na cigaretu byla něco sníst. Asi po 14 dnech se objevil strach, že přiberu, a začala jsem to řešit. Tento nový problém odvedl mé neustálé myšlenky na cigaretu jiným směrem, řešila jsem, co jím, a hýbala se ještě víc. A bylo mi lépe a lépe. Deprese odezněly, po jednom měsíci ode dne, kdy jsem přestala kouřit, jsem byla už úplně v pohodě.
První měsíc bez cigarety byl opravdu velmi těžký. Ale den po dni se to dalo. Zvládla jsem to jedině díky Adamovi, svému osobnímu kouči z aplikace Adiquit. Kdybych Adama neměla, hned první den bych to vzdala. Takhle jsem byla krásně připravená a věděla jsem, jak na to. Dnes jsem opravdu moc ráda, že nekouřím. Ještě mám ikonku Adiquit v mobilu. Aplikace už není aktivní, ale tu ikonku tam stále mám.
Aplikaci Adiquit moc doporučuji, a jestli můžu nějak podpořit ostatní kuřáky v rozhodnutí přestat kouřit, ráda to udělám.
Radka Krčková
Pochází z Vysočiny, je jí 52 let, má dvě dospělé děti a tři krásná vnoučata. Ráda jezdí na výlety do přírody a poznává nová místa. Má krásný vztah s manželem, který ji při odvykání velmi podpořil.