Čím více cigaret jste zvyklí přes den vykouřit, tím bývá proces odvykání náročnější. Za silného kuřáka se považuje člověk, který kouří několik let více jak krabičku denně. Na začátku se vám to může zdát nemožné, protože už jste vyzkoušeli snad úplně všechno, my ale máme strategii, se kterou se šance na úspěch výrazně zvyšují.
Kdo je to silný kuřák?
- Kuřák pociťuje fyzickou touhu po nikotinu zhruba každé dvě hodiny. Jsou nuceni si dělat pravidelné pauzy v práci, a to za každého počasí.
- Opravdu silný kuřák vykouří přes den krabičku i více.
- Kouří roky, dokonce i desítky let a život bez cigarety si nedokáže představit.
- Trpí nezvladatelnou chutí na cigaretu už od rána, cigaretu si dává ihned po probuzení.
- Kouřením řeší většinu stresových situací.
- Bez cigarety je kuřák nervózní, snadno se rozčílí a má pocit, že mu něco chybí.
- Vyzkoušel všechny možné metody, ale ztratil důvěru v jejich účinky i sám v sebe, protože vydržel nekouřit maximálně několik týdnů.
Při odvykání kouření je třeba zaměřit se na dva aspekty:
Fyzická závislost: tělo potřebuje dávku nikotinu.
Připravte se dopředu a zásobte se přípravky proti kouření jako jsou nikotinové žvýkačky, mikrotablety nebo náplasti. U těžké závislosti konzultujte svůj stav s lékařem a proberte spolu možnost užívání léku (např. Champix).
Psychická závislost: touhu po cigaretě umocňuje spouštěč.
Dobrou přípravou na situace spojené s kouřením je aplikace Adiquit, ve které s vámi virtuální adiktolog Adam povede terapeutický rozhovor. Cílem odvykání je schopnost odolávat spouštěčům, uvědomění si, že i selhání může být pozitivní zkušenost a poznání, že s pozitivním přístupem bez kritiky a soudů lze napravovat chyby v přípravě.
Neměníme vaše návyky, ale váš pocit z nekouření
S kouřením máte pravděpodobně spojené své vlastní zvyky a rituály. Tyto spouštěče jsou nejnáročnější výzvou zejména v prvních dnech a týdnech od poslední cigarety. Nabízelo by se vymýšlet každý den alternativní program a hledat způsoby, jak zabavit mozek i tělo tak, aby si na cigaretu nevzpomnělo. Z klinické praxe ale víme, že to možné není, protože venčit psa, snídat a chodit do práce je potřeba pořád.
Když venčíte psa, vyzkoušejte si u toho nezapálit si a zabavte se třeba tím, že zvolíte jinou trasu procházky. Když posnídáte, vyhněte se oblíbenému kuřáckému místu na balkonu. Namísto toho si můžete zacvičit jógu, přečíst noviny nebo si otevřít aplikaci Adiquit. Když máte v práci pauzu, odolejte pokušení jít kouřit s dalšími kolegy kuřáky. Vyhledejte raději jiné kolegy, kteří na cigaretu ven nechodí. Čas pauzy můžete využít i k přípravě něčeho dobrého v kuchyňce nebo si pusťte oblíbenou píseň, která vám vždycky zvedne náladu. Malá změna přístupu udělá velký rozdíl v tom, jak se budete cítit a takovou změnu na sobě můžete pozorovat už za týden.